
AUTYZM
TERAPIA HIPERBARYCZNA JAKO MOST, KTÓRY ŁĄCZY
Terapia hiperbaryczna łagodzi objawy autyzmu. Bliscy osób dotkniętych każdym spektrum autyzmu szukają sposobu, by ułatwić im kontakt z otaczającym światem. Terapia hiperbaryczna okazuje się w tym przypadku zbawienna.
Od kilku lat z dużym powodzeniem wykorzystuje się komory hiperbaryczne we wspomaganiu terapii łagodzenia objawów autyzmu. Stan fizyczny i psychiczny osoby korzystającej z kabiny ulega znacznej poprawie, bowiem terapia zapewnia odpowiednie dotlenienie i wzmocnienie układu immunologicznego. Łagodzi bodźce emocjonalne oraz zwiększa dotlenienie organizmu, co skutkuje poprawą koncentracji, zdolności uczenia się i zachowania wobec innych osób. Komora hiperbaryczna jest bezpieczna, a personel gabinetu nieprzerwanie zapewnia potrzebny kontakt. Tlenoterapia w komorze nie jest w stanie wyleczyć autyzmu, ale znacznie poprawia jakość życia osoby dotkniętej tymi objawami i jego rodziny. Najważniejsze zalety terapii:
- przyspieszenie regeneracji jelit
- usuwanie toksyn z organizmu
- wzrost produkcji komórek macierzystych
Rodzice korzystający z tego rodzaju terapii zauważyli u swoich dzieci:
- osoba ze spektrum autyzmu zaczyna zwracać większą uwagę na bodźce zewnętrzne
- gwałtowne reakcje emocjonalne na głośne dźwięki zostają złagodzone
- praca układu odpornościowego i metabolizmu poprawia się
- lepsza zdolność komunikowania się
- poprawę koncentracji i większa aktywność
- poprawę jakości snu
- mniejsze problemy jelitowe
- poprawa apetytu
Terapia w komorze hiperbarycznej dotlenia mózg i całe ciało, poprawiając przepływ krwi. Tlen transportowany przez krew odżywia komórki mózgu i stymuluje je do działania, dodatkowo namnażają się komórki macierzyste. Organizm pozbywa się bakterii, toksyn i drożdżaków , które nasilają objawy każdej choroby.
Badania naukowe
Dr James Neubreder był jednym z lekarzy, który badał wpływ hiperbarii na dzieci z objawami autyzmu. Pracując z 5000 dzieci wykazał, że tlenoterapia poprawiła jakość życia u 80 proc. jego pacjentów.
W 2008 roku ukazał się artykuł autorstwa Dorothea C Leman i jej zespołu w “Behavior analysis in practice”. Według badań efekty terapii u osób ze spektrum autyzmu należy opisywać w zakresie behawioralnym. Rodzice pacjentów poddanych tlenoterapii zaobserwowali poprawę kompetencji językowych, socjalizacja, poprawa w zachowaniu.
https://www.drneubrander.com/studies.php
https://link.springer.com/article/10.1186/1471-2431-7-36
http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Wp%C5%82yw-hiperbarii-tlenowej-na-terapi%C4%99-dzieci.pdf